CAKILE MARITIMA Scop. – pomořanka přímořská / kakila

Syn.: Bunias cakile L., Cakile monosperma Lange
Česká jména: pomořanka přímořská (Dostál 1950), pomořanka (Kubát 2002)
Slovenská jména: kakile prímorské (Dostál 1950), kakila (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Cakile maritima

Rozšíření: Pobřeží Evropy – středomořské, černomořské, atlantské i baltské. Snad původní i na Kanárských ostrovech a na kapverdském ostrově Boavista. Pomořanka byla zavlečena i na jiné kontinenty – do Severní Ameriky, na jih Jižní Ameriky (Argentina a Uruguay) a do Austrálie. Je to velmi proměnlivý druh, v areálu se rozlišuje více taxonů hodnocených na úrovni drobných druhů nebo poddruhů.
Do Česka byl vzácně zavlékán také, podrobnějším studiem se zjistilo, že rostliny z našeho území odpovídají různým typům. Do Čech (Praha, Ústí nad Labem) byly zavlečeny rostliny odpovídající rostlinám z pobřeží Baltu, tj. Cakile maritima subsp. baltica, tedy pomořanka baltická, zatímco na Ostravsko rostliny původem z pobřeží Černého moře, tj. Cakile maritima subsp. euxina – pomořanka černomořská. Zobrazené rostliny odpovídají „pravé“ pomořance přímořské, na úrovni poddruhu tedy Cakile maritima subsp. maritima.

Ekologie: Roste na písčitém pobřeží – halofyt. Kvete od března do září.

Cakile maritima

Popis: Jednoletá bylina, 15–30 cm vysoká, lodyha je poléhavá nebo vystoupavá, až 70 cm dlouhá, větvená, oblá. Listy jsou řapíkaté, dužnaté, ve tvaru velmi proměnlivé, nedělené až peřenoklané, šedozelené, lesklé. Květenstvím je koncový hrozen, květy jsou 4četné, korunní lístky obvejčité, 2krát delší než kalich, fialové, růžové, někdy i bílé. Plod je 2dílný, dolní díl je čihovitý, slabě 2rohý.

Poznámka: K rodu Cakile je v současnosti řazeno sedm druhů (POWO 2022), jeho areálem je západní část Eurasie, severní Afrika, východ Severní Ameriky, Střední Amerika a sever Jižní Ameriky.

Cakile maritimaCakile maritima
Cakile maritimaCakile maritima
Cakile maritima

Fotografováno dne 16. 4. 2008 (Itálie, Apulie, Gargano, Vieste).