CASTANEA SATIVA Mill. – kaštanovník jedlý / gaštan jedlý

Syn.: Castanea castanea (L.) H. Karst., nom. inval., Castanea vesca Gaertn., Fagus castanea L.
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité

Castanea sativa

Rozšíření: Vyskytuje se v celé jižní polovině Evropy, původní je pravděpodobně v jihovýchodní Evropě a Zakavkazsku, kde je nejrozšířenější. Roste také v severní Africe, Makaronésii a v západní Asii, už ve starověku byl vysazován i v dalších oblastech jižní Evropy, záhy se dostal i do zaalpského prostoru. V některých oblastech světa se chová jako invazivní druh (např. Kanárské ostrovy). U nás je pouze vysazován, roste v zahradách a parcích nížin a podhůří, býval vysazován i do sadů.

Ekologie: Přirozeně roste na stinných svazích v lesnatých a křovinatých porostech. Často se vysazuje mimo svůj původní areál, daří se mu v teplejších oblastech. Kvete od června do července.

Castanea sativa

Popis: Strom vysoký až přes 20 m. Kmen má hnědočernou borku, koruna je ve stáří široce klenutá. Listy jsou podlouhle kopinaté, až 25 cm dlouhé, tuhé, čepel má pilovitý okraj a dopředu směřující zuby. Samčími květy jsou jehnědy dlouhé až 15 cm, samičí květy jsou při bázi samčích květů. Plody jsou uzavřeny v hustě ostnitém obalu, který po dozrání puká.

Využití: Plody jsou často praženy či používány pro přípravu speciální mouky.

Poznámka: Kaštanovník je živnou rostlinou pro tesaříka Trichoferus pallidus.

Castanea sativaCastanea sativa
Castanea sativa

Fotografovali Petr Krása, ve dnech 8. 9. 2007 (Česko, Krupka), 18. 6. a 3. 7. 2006 (Sokolov); Lubomír Rak, dne 8. 7. 2004 (Praha-Stodůlky); Naďa Gutzerová, dne 3. 11. 2012 (Kaštanka).