COMANTHOSPHACE JAPONICA (Miq.) S. Moore

Syn.: Comanthosphace stellipila var. japonica (Miq.) Matsum. et Kudô, Elsholtzia japonica Miq., Leucosceptrum japonicum (Miq.) Kitam. et Murata, Pogostemon japonicus (Miq.) Benth.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Comanthosphace japonica

Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v jihovýchodní Číně a v Japonsku.

Ekologie: Roste jako podrost v lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Kvete od srpna do října.

Comanthosphace japonica

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s dřevnatějící bází a lodyhou přímou, 60–100 cm dlouhou, většinou jednoduchou nebo chudě větvenou, štětinatě chlupatou, v průřezu nevýrazně hranatou až skoro okrouhlou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté, široce eliptické až vejčité, 8–20 cm dlouhé a 3,5–8 cm široké, na bázi klínovité, po okraji pilovité, na vrcholu zašpičatělé, na líci řídce chlupaté, na rubu na žilkách štětinaté, jinak žláznaté až olysalé. Květenství je terminální, 7–10 cm dlouhé, řídce chlupaté, lichopřesleny jsou 10květé; listeny jsou široce vejčité až skoro okrouhlé, až 9 mm dlouhé, záhy opadavé, na vrcholu dlouze hrotité, lysé nebo chlupaté; kalich je asi 4 mm dlouhý, jeho cípy jsou trojúhelníkovité, jen 0,5 mm dlouhé, špičaté, koruna je zhruba 8 mm dlouhá, bělavá až nažloutlá, 2pyská, řídce chlupatá, její trubka je až 6 mm dlouhá, horní pysk je 2laločný, asi 1 mm dlouhý, dolní je 3laločný, jeho prostřední lalok je až 2 mm dlouhý; tyčinky jsou 4, z koruny výrazně vyniklé. Plody jsou tvrdky, zhruba 3 mm dlouhé.

Využití: Pěstuje se jako okrasná trvalka na přistíněných místech také ve středoevropských zahradách, zajímavá je především poměrně pozdní dobou květu. V kultuře se objevuje v několika kultivarech.

Poznámka: K rodu Comanthosphace je v současnosti řazeno pět druhů (POWO 2023), všechny pocházejí z východní Asie.

Comanthosphace japonica
Comanthosphace japonicaComanthosphace japonica
Comanthosphace japonica

Fotografováno dne 10. 9. 2021 (Česko, Čechy, Dendrologická zahrada Průhonice).