EUPHORBIA PISCATORIA Aiton – pryšec / mliečnik

Syn.: Tithymalus piscatorius (Aiton) Haw.
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia piscatoria

Rozšíření: Endemit Madeiry. Těžiště výskytu je především na hlavním ostrově Madeira, dále roste na ostrově Porto Santo a na neobydlených ostrůvcích Desertas.

Ekologie: Jedna z dominant vegetace na kamenitých svazích s mělkou skeletovitou půdou, především v oblastech od hladiny moře přibližně do nadmořské výšky 300(–500) m. Na hlavním ostrově provází zejména nižší partie jeho jižní poloviny a vyhýbá se nejvlhčím částem ostrova porostlým vavřínovými lesy. Je zřejmé, že porosty tohoto pryšce musely před počátkem osidlování tvořit velmi rozsáhlé plochy – dnes je právě na stanovištích této vegetace převážná většina madeirských sídel, včetně hlavního města Funchal.

Euphorbia piscatoria

Popis: Bohatě větvený keř vysoký až téměř 2 m, často kulovitého tvaru. Listy jsou soustředěny na koncích větviček, jsou střídavé, přisedlé, čárkovitě kopinaté nebo i obkopinaté, 2,5–7 cm dlouhé a 0,3–1 cm široké, šedozelené, na okraji žloutnoucí, na vrcholu víceméně špičaté, alespoň zčásti v létě opadávající. Květy tvoří lichookolíky s 5–6 paprsky; nektariové žlázky jsou mělce vykrojené, poloměsíčité, žlutozelené až tmavočervené. Tobolky jsou kulovité, hladké, za zralosti načervenalé.

Poznámka: Euphorbia piscatoria patří do skupiny makaronéských, habituálně podobných keřových pryšců. Na Azorech, Madeiře a Kapverdách roste po jednom takovém druhu – na Azorech Euphorbia stygiana, na Kapverdách Euphorbia tuckeyana; jeden další druh – Euphorbia desfoliata – se vyskytuje na jednom z malých neobydlených ostrovů skupiny Selvagem, která leží asi na půli cestě mezi Madeirou a Kanárskými ostrovy. Naproti tomu na Kanárských ostrovech proběhla tzv. radiační speciace a dnes je zde rozlišováno asi 8–10 druhů.

Euphorbia piscatoria
Euphorbia piscatoria
Euphorbia piscatoria
Euphorbia piscatoriaEuphorbia piscatoria
Euphorbia piscatoria
Euphorbia piscatoria

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 27. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, okolí Funchalu); Vít Grulich, dne 19. 4. 2018 (Španělsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).