GENISTA TINCTORIA L. – kručinka barvířská / kručinka farbiarska

Syn.: Genista elata (Moench) Wenderoth, Genista ovata Waldst. et Kit, Genistoides tinctoria (L.) Moench, Cytisus tinctorius (L.) Vis, Genista elatior Koch, Spartium tinctorium (L.) Roth, Genista tetragona Besser
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Genista tinctoria

Rozšíření: Vyskytuje se téměř v celé Evropě, chybí v nejjižnějších a nejsevernějších oblastech kontinentu, zasahuje i do západní Asie.
V Česku se vyskytuje na celém území roztroušeně až hojně od nížin po nižší polohy hor.

Ekologie: Kručinka je spíše teplomilná, roste ve světlých lesích, podél cest, na loukách a pastvinách. Dává přednost hlubokým a na dusík chudým půdám. Kvete od června do srpna.

Popis: Menší keř vysoký 10–100 cm, větve vzpřímené, podélně žebernaté, olysalé až přitiskle chlupaté. Listy jsou jednoduché, střídavé, přisedlé, podlouhlé až eliptické, 10–40 mm dlouhé, 5–10 mm široké, na líci lysé, na rubu a na okrajích řídce chlupaté. Květy rostou v bohatých až 6 cm dlouhých hroznech na koncích letorostů, květní stopky 2–3 mm dlouhé. Kalich je dvoupyský, rozeklaný. Koruna sytě žlutá, 8–17 mm dlouhá, pavéza vejčitá, s krátkým nehtem, zašpičatělá, křídla podlouhlá, odstávající, člunek podlouhlý, rovný. Plodem je lusk se 3–10 semeny.

Využití: V lidovém léčitelství se používá sušená kvetoucí nať proti dně, revmatismu, sníženému krevnímu tlaku a ledvinových kamenech. Dříve se také používala k barvení látek.

Genista tinctoriaGenista tinctoria
Genista tinctoria

Fotografováno ve dnech 3. 6. 2006 (Česko, Kamýk nad Vltavou) a 24. 6. 2006 (Bílé Karpaty, Čertoryje).