NEPETA AZUREA R. Br. ex Benth. – šanta / kocúrnik

Syn.: Glechoma azurea (R. Br. ex Benth.) Kuntze, Glechoma biloba (Hochst. ex Benth.) Kuntze, Nepeta biloba Hochst. ex Benth., Nepeta petitiana Baker
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Nepeta azurea

Rozšíření: Roste ve východní Africe, výskyt byl doložen z Eritrey, Etiopie, Somálska, Keni a Tanzánie. Blízce příbuzné druhy rostou na Arabském poloostrově.

Ekologie: Vyskytuje se v trávnících a křovinách, často poblíž potoků, ve vysokých nadmořských výškách; pozorované rostliny rostly ve výšce 3200–3750 m.

Nepeta azurea

Popis: Trsnatá vytrvalá bylina nebo polokeř; stonky jsou přímé nebo vystoupavé, vysoké 0,5–2 m, hustě bělavě plstnaté. Listy jsou vstřícné, vejčité až kopinaté, 1,4–7 cm dlouhé a 0,7–3 cm široké, na bázi srdčité, na okraji vroubkované, tupě špičaté, zejména na spodní straně hustě šedobíle plstnaté. Lichopřesleny tvoří 5 a více květů; kalich je trubkovitý, 5–7 mm dlouhý, poněkud zakřivený, žebrovaný, jeho cípy jsou kopinaté; koruna je pyskatá, 0,7–1,5 cm dlouhá, modravá, světle růžová nebo bílá, její trubka je prohnutá, horní pysk je zakončen 2 krátkými zoubky; tyčinky jsou 4; blizna je 2laločná. Tvrdky jsou elipsoidní, 1,2–1,8 mm dlouhé.

Nepeta azurea
Nepeta azureaNepeta azurea
Nepeta azurea
Nepeta azurea

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 29. 10. a 6. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Geech; masiv Abuna Yosef, Wedebiye).