PLECTRANTHUS SACCATUS Benth. – molice vakovitá

Česká jména: plektrantus (Mareček 1999), molice, moud, plektrantus (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Plectranthus saccatus

Rozšíření: Druh pobřežních oblastí východní části Jihoafrické republiky, vyskytuje se v provinciích Eastern Cape a KwaZulu-Natal. Byl zavlečen i na Nový Zéland (North Island).

Ekologie: Roste na přistíněných a skalnatých lesních stanovištích a v lesních lemech.

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s lodyhou vystoupavou až přímou, až 120 cm dlouhou, na bázi dřevnatou, někdy červeně naběhlou a jemně chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, široce vejčité, kosníkovité až skoro kosočtverečné, na bázi klínovité, na okraji hrubě pilovité, na rubu žláznaté. Květy vyrůstají v lichopřeslech ve zdánlivých hroznech; listeny jsou dobré, listům nepodobné; kalich je trubkovitý, kališní cípy jsou nestejně dlouhé; koruna je 2pyská, nafialovělá, někdy i bílá, 13–30 mm dlouhá, korunní trubka je dole vakovitě rozšířená. Plody jsou tvrdky.

Využití: V našich klimatických podmínkách se občas pěstuje jako nepravá letnička nebo jako interiérová okrasná rostlina.

Poznámka: Rod Plectranthus v současnosti zahrnuje 85 druhů (POWO 2021). Všechny pocházejí z tropické Afriky a Indie, některé byly zavlečeny i na západní polokouli, do jihovýchodní Austrálie a na Nový Zéland.

Plectranthus saccatus
Plectranthus saccatus
Plectranthus saccatus
Plectranthus saccatus

Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).