PYCNANTHEMUM TENUIFOLIUM Schrad.

Syn.: Pycnanthemum tenuifolium var. lawrencei F. Seym.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Pycnanthemum tenuifolium

Rozšíření: Druh východu Severní Ameriky, jeho areál se táhne od jihovýchodní Kanady přes Novou Anglii a americký jihovýchod až po Alabamu (Floridu a jih státu Georgia však míjí), na západ proniká až do východního Texasu a východního Kansasu.

Ekologie: Roste v lesních lemech a na lesních světlinách, v křovinaté vegetaci i v mokřinách, na vlhkých loukách, ale i v suché prérii, také podél cest a na dalších člověkem narušovaných stanovištích. Kvete od června do září.

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou přímou, 50–80 cm dlouhou, větvenou, v průřezu hranatou, lysou, někdy červeně naběhlou, olistěnou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, úzce kopinaté, 20–50 mm dlouhé a jen 2–4 mm široké, celokrajné, lysé. Květenství je terminální, chocholičnaté; kališní cípy jsou úzce trojúhelníkovité, 1–1,5 mm dlouhé, špičaté, chlupaté; koruna je 2pyská, až 5–8 mm dlouhá, bílá až narůžovělá s fialovými skvrnkami, dolní pysk je 3laločný; tyčinky jsou 4. Plody jsou tvrdky.

Záměny: Poněkud podobný druh Pycnanthemum virginianum má lodyhu na hranách zřetelně chlupatou, listy jsou širší, až 12 mm široké.

Využití: V posledním desetiletí se začíná tato rostlina stále častěji objevovat i v evropských zahradách, vysazuje se na stanoviště dostatečně slunná i polostinná.

Poznámka: Rod Pycnanthemum v současnosti zahrnuje 19 akceptovaných druhů (POWO 2019), všechny se vyskytují v Severní Americe. Naprostá většina druhů roste ve východní polovině kontinentu, na západě se objevuje jen druh Pycnanthemum californicum.

Pycnanthemum tenuifoliumPycnanthemum tenuifolium
Pycnanthemum tenuifolium
Pycnanthemum tenuifolium
Pycnanthemum tenuifolium
Pycnanthemum tenuifolium

Fotografováno dnech 11. 8. 2019 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).