RICCIOCARPOS NATANS (L.) Corda – nalžovka plovoucí

Syn.: Riccia natans L.
Čeleď: Ricciaceae Rchb. – trhutkovité

Ricciocarpos natans

Rozšíření: Subkosmopolitní rozšíření, chybí v tropech a arktických oblastech, V ČR roztroušeně, od nížin do pahorkatin.

Ekologie: Stojaté vody, plovoucí na hladině, vzácně i na bahně na dně vyschlých vodních nádrží.

Ricciocarpos natans

Popis: Rostliny jednotlivé, stélky vějířovité nebo neúplně růžicovité, na svrchní straně síťované, mírně vyklenuté, sytě zelené, 20–35 mm dlouhé, občas se slabě načervenalými okraji, na spodní straně hnědavě fialové, v ostrém úhlu 2–4krát větvené, síťované. U vodní formy rhizoidy většinou chybí, vyvinuté jsou i terestrických forem. Laloky 4–8 mm široké, srdčité, s úzkou střední rýhou, na koncích zaoblené. U terestrické formy jsou laloky užší (2–4 mm). Na příčném průřezu jsou laloky bikonvexní, protáhlé, slabě vyduté, s okraji zaoblenými nebo přišpičatěnými. Dorzální epidermis s tenkostěnnými buňkami, velkými 25–40 × 18–25 µm a roztroušenými siličnými tělísky. Dýchací komůrky jsou zřetelné jako šestiboká políčka, s dýchacím otvorem obklopeným 5–8 buňkami s nepatrně ztlustlými stěnami. Základní pletivo tvoří 3–4 vrstvy buněk. U vodních forem četné ventrální šupiny, dlouhé, fialové, s roztroušenými siličnými tělísky a oddáleně zubatým okraje. U terestrických forem jsou velmi redukované, hyalinní či fialové a především na bázi s rhizoidy.
Jednodomý nebo dvoudomý druh. Antheridia ponořená ve stélce podél středního žebra. Archegonia ve 2–3 řadách, poblíž střední části stélky. Tobolky ponořené, se stěnou jednovrstevnou, v době zralosti se stěna tobolky rozpadá. Výtrusy světle hnědé až černohnědé, 42–55 µm v průměru, políčkované, políčka 6–8 µm široká, v rozích s nápadnými trnovitými výběžky. Mrštníky chybějí.

Variabilita: Nepříliš variabilní, někdy bývá terestrická forma odlišována jako var. terrestris.

Záměny: Problematické jsou terestrické formy, které připomínají některé druhy rodu Riccia. Na rozdíl od nich mají vyvinuty dýchací otvory a dále protáhlé, delší než širší ventrální šupiny, které u podobných druhů rodu Riccia chybí nebo jsou jen malé, a především širší než delší.

Ricciocarpos natans
Ricciocarpos natans
Ricciocarpos natans
Ricciocarpos natans

Fotografováno ve dnech 12. 8. 2017 (Česko, Čechy, PP Krtské skály, Prostřední lom) a 15. 8. 2017 (Velečínský rybník, okres Plzeň-sever).