SALVIA HISPANICA L. – šalvěj hispánská / šalvia

Syn.: Kiosmina hispanica (L.) Raf., Salvia chia Sessé et Moc., Salvia neohispanica Briq., Salvia prysmatica Cav., Salvia schiedeana Stapf, Salvia tetragona Moench
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Salvia hispanica

Rozšíření: Původně středoamerický druh s areálem sahajícím od středního Mexika až po Panamu. Byl zavlečen také do Venezuely, Kolumbie a Ekvádoru, na jih USA, na Velké Antily, indonéskou Jávu a do Evropy, několikrát byl zaznamenán i na území České republiky.

Ekologie: Roste ve vlhkých tropických lesích a lesních lemech, v křovinavé vegetaci, při okrajích cest a na stanovištích dotčených lidskou činností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2400 m.

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, až 100 cm dlouhou. Listy jsou řapíkaté, kopinaté až vejčité, 4–12 cm dlouhé a 1,5–5,5 cm široké, na bázi klínovité, po okraji pilovité, na vrcholu špičaté. Květenství je až 50 cm dlouhé; listeny jsou kopinaté, 6–9 mm dlouhé; kalich je 7–8 mm dlouhý, chlupatý, koruna je modrá až bledě nachová, korunní trubka je 5–6 mm dlouhá, horní pysk je až 2,5 mm dlouhý, dolní až 4 mm dlouhý, 3laločný. Plody jsou tvrdky.

Využití: Ve Střední Americe je rostlina označována jako chía, z tvrdek rostliny se tu připravuje osvěžující nápoj, olej z nich lisovaný se používá i v tradiční medicíně. V Evropě je konzumována jako dietetická potravina (tzv. chia semínka). Dlužno doplnit, že jménem chia je označována i Salvia columbariae, jež se vyskytuje na jihozápadě USA a na severozápadě Mexika a je známá rovněž jako tradiční potravina původních Američanů.

Salvia hispanicaSalvia hispanica
Salvia hispanica

Fotografováno dne 11. 6. 2022 (Česko, Čechy, kultura).