SELAGINELLA SELAGINOIDES (L.) P. Beauv. – vraneček brvitý / plavúnka brvitá

Syn.: Lycopodium selaginoides L., Lycopodium ciliatum Lam., Selaginella ciliata (Lam.) Opiz, Selaginella spinosa P. Beauv., Selaginella spinulosa A. Braun
Čeleď: Selaginellaceae P. B. – vranečkovité

Selaginella selaginoides

Rozšíření: Severní Evropa, Irsko, Sibiř, Dálný východ (Kamčatka, Kurily, Japonsko), Severní Amerika, velehory střední a jižní Evropy (Apeniny, Pyreneje, Alpy, Karpaty, Balkán po Bulharsko), zavlečen i na Kanárské ostrovy (El Hierro).
U nás se vraneček brvitý vyskytuje v Krkonoších, na Králickém Sněžníku a v Hrubém Jeseníku. Dříve udáván i z Jizerských a Krušných hor.

Ekologie: Horské a vysokohorské louky, pastviny, vlhké skály a sutě. Obvykle na chudých neutrálních či vápnitých půdách.

Popis: Drobná, nenápadná, mechům podobná, vytrvalá rostlina. Lodyhy vzpřímené, asi 5 cm vysoké, tenké, v dolní části vidličnatě dělené. Listy stejnotvaré, elipticky kopinaté, třásnitě zubaté. Na lodyze jsou spirálovitě uspořádané, směřuji do všech stran. Výtrusnicový klas má listy nepatrně větší, se žlutohnědým nádechem. Výtrusnice jsou odděleného pohlaví, samčí v horní části klasu.

Ohrožení a ochrana: Vraneček brvitý je zařazen k silně ohroženým druhům naší květeny (C2r), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§2).

Selaginella selaginoidesSelaginella selaginoides
Selaginella selaginoides

Fotografováno dne 18. 8. 2007 (Rakousko, Schneeberg).