SIDERITIS MONTANA L. – hojník chlumní / ránhoj horský

Syn.: Hesiodia montana (L.) Dumort., Hesiodia bicolor Moench, Burgsdorfia montana (L.) Rchb.
Česká jména: chlapina chlumní (Sloboda 1852), hojník chlumní (Čelakovský 1879, Polívka 1912), hojník horský (Dostál 1950), hojník chlumní (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: hojník horní (Reuss 1853), ránhoj horský (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Sideritis montana

Rozšíření: Vyskytuje se od jihovýchodní Francie přes severní Itálii, Balkán, Turecko a Kavkaz do severního Íránu a Afgánistánu.
U nás roste velmi vzácně na jižní Moravě, zřídka je zavlékán i do Čech.

Ekologie: Roste na suchých slunných stráních, travinných stepích, úhorech a mezích. Je vápnomilný a daří se mu na suchých půdách bohatých na živiny. Kvete od června do září.

Popis: Jednoletá, 15–30 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, většinou na bázi větvená, větve vystoupavé, odstále vlnatě chlupaté. Listy přisedlé, čepel podlouhlá až obkopinatá, 1–3 cm dlouhá, 0,3–1 cm široká, přitiskle vlnatě chlupatá, celokrajná. Květenstvím je lichopřeslen s 6 květy, jednotlivé lichopřesleny jsou nahloučené, většinou tvoří přes polovinu rostliny. Listeny podobné listům, směrem nahoru se zmenšují. Kalich mírně dvoupyský, úzce zvonkovitý, 0,6–1 cm dlouhý, kališní cípy kopinaté, špičaté. Koruna maximálně o délce kalicha, mírně dvoupyská, horní pysk červenohnědý, dolní žlutý nebo červenohnědě lemovaný, celokrajný, trojlaločný. Plodem je tvrdka.

Ohrožení a ochrana: Hojník chlumní patří ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1t).

Sideritis montanaSideritis montana
Sideritis montana

Fotografováno dne 4. 7. 2006 (Slovensko, Bretka).