STERNBERGIA COLCHICIFLORA Waldst. et Kit. – lužanka ocúnokvětá / šternbergia jesienkovitá

Česká jména: lužaně ocúnovitá (Sloboda 1852), šafránovec (Nauman 1946), lužanka ocúnokvětá (Dostál 1989)
Slovenská jména: šternbergia jesienkovitá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Sternbergia colchiciflora

Rozšíření: Jihovýchodní Evropa, Itálie, Ukrajina, jižní část evropského Ruska až po Kavkaz, severní hranice areálu prochází severním Maďarskem a jižním Slovenskem.

Ekologie: Roste na vápencových stráních a skalních stepích, na výhřevných a vysychavých půdách, na jižním Slovensku se vyskytuje na jediné lokalitě, zde konkrétně ve světlém dubovém lese.

Popis: Vytrvalá bylina s vejčitou cibulkou, asi 10 cm vysoká, stvol je velice krátký, na jaře se prodlužující, z trubkovitého toulce vyraší koncem léta trubka s živě žlutým, nálevkovitým okvětím se 6 obkopinatými okvětními lístky, tyčinek je 6, blizna má 3 odstálé laloky. Široce čárkovité listy (10 × 0,4 cm) se společně s kulovitými tobolkami na stvolu objevují až na jaře. Za nepříznivých podmínek (příliš suchý konec léta) se květy nerozvíjejí vůbec, k opýlení dochází již v uzavřeném poupěti (tento stav byl na jižním Slovensku pozorován například i v roce 2004). V rámci areálu se rozlišuje několik variet.

Ohrožení a ochrana: Lužanka ocúnokvětá je velice vzácným reliktním druhem, na Slovensku patří ke kriticky ohroženým druhům (CR), je zde chráněna i podle zákona. Uvedena také v Červené knize Ruska, zákonem chráněna v Srbsku. Pro svou zranitelnost byla zařazena i mezi druhy chráněné mezinárodní úmluvou CITES.

Sternbergia colchiciflora
Sternbergia colchicifloraSternbergia colchiciflora

Fotografovali Ladislav Kovář, dne 18. 9. 2004 (Česko, rostliny pocházející z kultury); Pavol Eliáš, v září 2007 (biotop: Slovensko, Belianské kopce).