BARTSIA DECURVA Hochst. ex Benth. – lepnice / bartsia

Syn.: Bartsia keniensis R. E. Fr., nom. illeg., Bartsia kilimandscharica Engl., Bartsia macrocalyx R. E. Fr.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Bartsia decurva

Rozšíření: Areál se rozprostírá v horách východní Afriky. Druh je znám z Etiopie, Keni (Aberdare Mts., Mt. Kenya), Ugandy (Mt. Elgon) a Tanzánie (Kilimandžáro).

Ekologie: Stanovištěm jsou světliny ve vřesovcových lesích a travinobylinná vegetace mezi skalami v afroalpínském stupni. Lokality leží v nadmořských výškách 3000–3700 m.

Popis: Poloparazitická vytrvalá bylina nebo polokeř vysoký 50–100 cm, větvičky přímé nebo vystoupavé, jednoduché nebo řídce větvené, chlupaté, často s přimíšenými žlázkami. Listy vyrůstají na konci větviček, jsou vstřícné, přisedlé, vejčité až kopinaté, 0,6–3,5 cm dlouhé a 0,2–1 cm široké, na bázi zaokrouhlené až srdčité, na okraji drobně vroubkované, na vrcholu tupé, chlupaté až vlnaté, na rubu často jen na žilkách, občas ještě se žlázkami. Květenství je hustý terminální hrozen krátce stopkatých souměrných květů; kalich je trubkovitý, 6–12 mm dlouhý, nepravidelně 5zubý, zelený; koruna je pyskatá, 1,3–2,2 cm dlouhá, žlutá, řidčeji bílá nebo růžová, se zakřivenou trubkou, dolní pysk je trojlaločný, laloky jsou zaokrouhlené, směřují dolů; 4 tyčinky jsou přirostlé až téměř pod vrchol trubky; semeník je dvoupouzdrý, čnělka je až 2,5 cm dlouhá. Tobolka je vejcovitá, 8–15 mm dlouhá, vlnatá.

Bartsia decurva
Bartsia decurvaBartsia decurva
Bartsia decurva
Bartsia decurva

Fotografováno ve dnech 5. a 7. 11. 2013 (Etiopie, masiv Abuna Yosef: Abi Jacula a Tadios Amba).