EUPHRASIA ALPINA Lam. – světlík / očianka

Syn.: Euphrasia capcirensis Sennen, Euphrasia gautieri Sennen, Euphrasia mariani Sennen, Euphrasia mixta Gremli, Euphrasia ponsi Sennen, Euphrasia songeonii Chabert
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Euphrasia alpina

Rozšíření: Areál zahrnuje Pyreneje, severní část Apenin a západní polovinu Alp. Druh roste ve Španělsku, Francii, Itálii, Švýcarsku, nejdále na východ zasahuje do Jižních Tyrol.

Ekologie: Stanovištěm jsou alpinské trávníky a pastviny nad horní hranicí lesa, vyhýbá se vápnitým podkladům; druh se vyskytuje v nadmořské výšce 600–2000 m.

Euphrasia alpina

Popis: Drobná jednoletá bylina vysoká (5–)10–15(–20) cm; lodyha je přímá, obvykle málo větvená, lysá nebo krátce chlupatá, bez žlázek. Listy jsou vstřícné, přisedlé, vejčité až kopinaté, na každé straně s 3–6 špičatými nebo tupými zoubky, lysé nebo na okrajích, vzácně i na rubu chlupaté, ale nikoli žláznaté. Květenství je hroznovité; listeny jsou vejčité až kopinaté, na bázi obvykle kýlovité, na okraji s hrubými, 1,5–2,5(–3) mm dlouhými osinatými zuby, na vrcholu špičaté; kalich je lysý nebo řídce chlupatý, kratší než koruna; koruna je pyskatá, (8–)9–14(–15) mm dlouhá, modrofialová; tyčinky jsou 4, dvoumocné; semeník je svrchní, čnělka je vyniklá z korunní trubky. Plodem je elipsoidní tobolka, 2,5–3(–4)krát delší než široká.

Euphrasia alpina
Euphrasia alpina

Fotografoval Mário Duchoň, dne 29. 8. 2012 (Švýcarsko, kanton Wallis, Zermatt, Riffelberg).